11 Nisan 2011 Pazartesi

İZMİR KARABAĞLAR 2. KEZ ŞENLENDİ.


Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz “Karabağlar Gülüyor” Karikatür ve Mizah şenliğinin 2.si muhteşem oldu. Karabağlar Belediyesi bu şenlikte bir ilki de imza attı. Türkiye’de ilk kez ‘Gülen Karabağlar’ Mizah Dergisini çıkardı. Açılış konuşmasında Mustafa Yıldız derginin tanıtımını yaptı. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm derginin düzenli yayınlanması için garanti verirken, karikatür atölyesi başlatacaklarını söyledi.
2 gün süren şenliğin ilk gününde 40 İzmirli çizerin katıldığı “Çizmir- 1” karikatür sergisinin açılışı yapıldı. Mizah Yazarları Cezmi Ersöz ve Abdullah Yılmaz söyleşi yapıp, kitaplarını imzaladı. Tarla Faresi Tiyatrosu “Sesiz Adam” oyununu sergiledi. 2. söyleşi “İzmirli Çizerler, Karikatürün Ustası Eflatun Nuri’yi Anlatıyor” oldu. Konuşmacılar; Sema Erkoç (Eflatun Nuri’nin kızı), Mustafa Yıldız, Tufan Selçuk, Mete Erden, Turan İyigün ve sadık Pala’dan oluştu.
Deniz Altıok’un tek kişilik gösterisi davetliler tarafından bol alkış aldı. Çocuklar atölye çalışmasına katılıp, Nasrettin Hoca’dan canlı fıkralar dinledi.
Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği standın da albüm tanıtımı yapıldı. Diğerlerinde ise; Belediye standında yazar, çizerler kitaplarını imzaladı.  Gırgır standında dergi kapakları yer aldı, çizerler dergilerini imzaladı. Mustafa Yıldız’ın koleksiyonundan seçilen eski mizah dergilerinin kapak sergisi diğer stant da açıldı. Gösteri alanına, çizgi roman karakterleri Avanak Avni ve En Kahraman Rıdvan’ın dev ‘Karabağlar Hatırası’ panosu asıldı. Davetliler bol, bol fotoğraf çektirdi. Lütfü Çakın, Zeynep Gargi, Birol Çün gün boyu portre karikatür çizdi.
Şenliğin 2.gününde “İzmir’de Yaşayan Mizah Ustaları Onur Ödülü” töreni vardı. Halit Şekerci, Niyazi Yoltaş, Eray Özbek ve Muzaffer İzgü ödülünü Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm’ün elinden aldı. Gırgır Dergisi çizerlerinin katıldığı söyleşiyi; Abdülkadir Tamer, Alper Ocak, Evrensel Barış Berkant, Mehmet İlhan, Rıdvan Bağış ve Öğünç Ersöz katıldı. Aziz Nesin’in anlatıldığı söyleşiyi; Hüseyin Yurttaş ve Hidayet Karakuş yaptı. Hacivat Karagöz oyununu ise Hamit Demir ve Tamer Yontar gerçekleştirdi.
Şenliğin yapıldığı alanı yüzlerce mizah severin yanı sıra İzmirli çizerlerde boş bırakmadı. Ekrem Kılıç ve Özhan Mercan Denizli’den, Mustafa Bora Bodrum’dan gelerek katıldı. Konuklar her iki gece yemekte buluştu. Sohbet etme imkanı buldu.
 

Hiç yorum yok: