28 Haziran 2013 Cuma

Müzik+Karikatür+Estetik=GÜRER AYKAL


Gerçekliği sanatsal özümlemenin bilimi: ESTETİK / Avner ZİSS / isimli bir kitabım var. Semih balcıoğlu hocam bir sürü kitabın arasında onu da bana vermişti. Yıllar önce okumak istemiş ama bir türlü kavrayamamıştım 316 sayfa./de yayınlarından1984./ Bu günlerde yine elime aldım okuyorum, okuyorum yine olmuyor, bana çok ağır geldi herhalde.
İşte o kitapla boğuşurken önceki gün Yalıkavak Belediye Meydanı ve Atatürk heykeli açılış törenlerinde çekim yaparken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal şefi Gürer AYKAL beyefendiyle tanıştım. Birden ben de çağrışım oldu, işte bu… o zor kitap bana bunu anlatıyordu. Müzik ve estetik…
Yıllardır müziğine ,efendiliğine hayran olduğum kişi,,yani estetiğin sembolü Gürer AYKAL beyefendi .Ne kadar dengeli,mütevazi,güler yüzlü…Dalgalı saçları sanki binlerce porte çizgisi.sanki notalarla bezenmiş birçok senfoni…
1970 lerde, Dünya gazetesinde karikatüristliğimin yanında sayfa sekreterliği de yaptığım dönemde klasik müzik sayfasını konservatuar hocası Ayhan TURAN beyefendi ile Türk Sanat Müziği sayfasını üstat Avni ANIL bey ve daha sonrası da üstat dr.Selahattin İÇLİ  hocamla ve sayfa sekreteri hocam Ziya IŞIKÜSTÜN’e çıraklık yaparak sürdürdüm.. Hepsi ne güzel insanlardı. Onlardan çok şey öğrendim, estetiği onlarla kavradım ve karikatür sanatımın her döneminde onları kulağımda küpe olarak taşıdım, örnek aldım.
Sohbet ederken “Gürer AYKAL hocam bir resim çektirebilir miyiz beraber?” dediğimde:”Tabi ki  memnun olurum, ben de rica etsem benim bir karikatürümü çizer misiniz Raşit bey” dedi sıcacık bir gülümsemeyle..
“Hocam yılardır elim titriyor, hoş görünüze sığınarak elimden geldiği kadar, gurur duyarak  çalışacağım “ deyiverdim…
Deyiverdim de,derken de aklıma çok iyi portre çizen karikatürist arkadaşlarım geliverdi.Belki benim çok iyi esas portreci kardeşlerim,arkadaşlarım bu noktada devreye girip benim yerime ustalıklarını gösterirler,Raşit ağabeylerinin yardımına koşarlar,diye aklımdan geçiriverdim. Yine Gürer AYKAL hocamı hoşgörüsüne sığınarak diyorum ki:
. Bu şekilde Müzik ve estetik,:Gürer AYKAL Bloğu, sitesi, Borusan Sanat Galerisinde bir sergisi bile olabilir mi?  Bel ki başka şeyler, bir albüm…Neden olmasın? Arkamda sizler varsınız.İsim yazmıyorum,belki atladıklarım olur korkusuyla.
Sizlerle yüksek sesle düşünüyorum şu an. Destek verecek tüm arkadaşlarıma şimdiden binlerce teşekkür.
 MÜZİK, KARİKATÜR VE ESTETİK.= Gürer AYKAL…
 Çok uyumlu olur.
Raşit Yakali
Eğer duyarlılık gösterip katkı verirseniz
Raşit  Yakalı PK:363 Yalıkavak
Ya da:
300 dp jpek olarak bana yollaya bilirsiniz.

www.ryakali@yahoo.com

Hiç yorum yok: