20 Ağustos 2013 Salı

TSYD YARIŞMASI TÜRKİYE SPOR YAZARLARI ARMAĞANI
 YARIŞMASINDAN KARİKATÜR NİYE KALDIRILDI?
TSYD Armağanı Yarışması Ödül Töreni geçtiğimiz cumartesi gecesi TSYD’ nin Levent tesislerinde yapıldı ve ben de oradaydım. Bütün dallarda ödül alan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum .Ne var ki, bir kaç yıldır karikatür dalı bu yarışmalardan kaldırıldı ve ben bu durumu eski ödül alan çizerlerden biri olarak ve TSYD üyesi olarak çok üzülüyorum ve daha önce de bu konuya değindim..
Hadi ben bir yana bu sanat dalına büyük önem vermiş ve uzun yıllar spor karikatürü çizmiş ve bu gün aramızda olmayan Altan Erbulak, Nehar Tüblek, Semih Balcıoğlu ,Cafer Zorlu, Zeki Beyner(vb) gibi duayenlerimizin kemikleri sızlamaz mı ?. Halen hayatta olan Bedri Koraman, Mesut Yavuz, Orhan Önal ,Ali Galip Altunçul(vb) yaşayan ustalarımız üzülüp kahrolmazlar mı? Ben de yıllardır bu duruma üzülen biri olarak elime geçen bu fırsatı değerlendirmek için hem yeni ve hem de eski TSYD başkanlarına ve dernek ağır toplarından bazılarına bu şikayetimi ilettim. Bakın neler dediler.
1000 yakın çizerimiz var diye öğünüyoruz ve onların bir çoğu spor karikatürü  de çiziyor, demek ki kendilerini iyi gösterememişler. Bu de ayrı bir sorun. Son olarak diyorum ki elinde imkanı olan karikatür sever ve kurumlar,yetkililer ve çizer arkadaşlarım bu konuya önem versinler,gösterelim karikatürün gücünü…Ya yakında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de karikatür dalını yarışma şartnamesinden çıkarırlarsa..Gerçi oranın yönetim kurulunda karikatür sanatın çok seven ve hep çizerlerin yanında ,sergilerinde olan bir başkanı görev başında ,Turgay Olcayto başkanıma bu duyarlılığından dolayı çok teşekkür ediyorum ayrıca yönetim kurulunda bir çizer kardeşimiz var, Kamil Masaracı.Kendisini kutluyor ve onunla gurur duyuyorum. Onu da bu konuda göreve çağırıyorum. 

Naci ARKAN TSYD Başkanı:
(Benim Foto Spor dan Yazıişleri Müdürüm.)
 "Hiç spor karikatürü gelmedi yarışmaya..."
Ben: Şartnamede yok ki kaldırılmış ,o sebeple gönderilmemiştir.Yeniden konulamaz mı başkanım.
Önceki başkan: Esat YILMAER.
Son yıllarda hiç spor karikatürü gelmiyordu,o sebeple kaldırıldı.
Attilla GÖKÇE:(Eski başkanlardan)
"Katılım yoktu ki,ama haklısın sana söz önümüzdeki haftaki yazımı bu konuda yazacağım."
Arif  KIZILYALIN :TSYD İst şube Başkanı.
(Benim Cumhuriyetten Spor Servisi Müdürüm.)
"Katilim olmalı ve yeniden değerlendirilmeli..."derken ve kendi ödül aldığı sayfasını bana gösteriyor.
Eski Dünya'lılar: 
Cem BUBA ve Ferhan Tezcan'ın arasında. 
Bana " Haklısın,karikatür dalı yeniden konmalı." dediler.
Fotoğraflar:Banu Yakali
Hiç yorum yok: