15 Kasım 2013 Cuma

Vahit Akça kardeşimle yazıştık.

Üç gündür Vahit Akça kardeşimle yazışıyoruz.Bilmem neden bu yasışmayı kardeşimden izin alarak yayınlamak gereğini duydum. Vahit bana ara sıra çok uçta politik karikatürler yolluyordu ve ben de "Ne olur bana politik karikatürler yollama, biliyorsun ben on yıldır bu bloğu okul esprisinde tutmak istiyorum."Diyordum .Diyordum ama çok sevdiğim bir kardeşimi de üzüyorum diye ben daha çok üzülüyordum. Şimdi biraz olsun rahatladım.Teşekkürler vahit kardeşim.
-------------------------------------
Merhaba sevgili Raşit abim,
Bloğundaki Contemporary İstanbul Sergisi için sağ olasın. Bu yazıyla bir kaç fotoğraf da benden, ekleyebilirsen sevinirim. Yazımdaki müdahale haberi, sanata duyarlı olanların olduğu gibi senin de canını sıkabilir lakin yaşanmış bir gerçek. Bildiğin üzere, ironik biçimde "Müdahale var mı?" adlı bölümde bir tabloya müdahale edilmiş ve bu müdahale bazı salonlarda protesto edilmişti. Sağolsun mevcut iktidarımızın bu eleştiri hakkını kullandıkları için karikatürcülere bol para ödülü(!) verdiğini de hepimiz biliyoruz... Bu sene içinde de, Homur Mizah Grubu'nun Trabzon'daki sergisine belediye ve Didim'deki Gezi Karikatürleri Sergisi'ne de Ak Parti Didim İlçe Teşkilatı'nın şikayeti üzerine müdahale olmuştu. Bu tür müdahalelere sıkça rastlar olduk nedense. Bir kişi ( o da, sanat üstadı, usta eleştirmen vs. gibi bişiydir zaten  şikayet etti mi iş bitiyor! Nietzsche beni affetsin ama "Böyle buyurdu -bizim- Zerdüşt": Şikayet et! (İtaat et anlamına da gelir!) Neyse, "ucube heykel" kabahat, Gezi'de sanatçıların olması kabahat, sergi kabahat, eleştiri kabahat, karikatür hepten kabahat... O kabahat, bu kabahat olunca 'sanatımız tükürük içinde' kaldı!
Ee, Nazım ustanın;
"...ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hala şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
-demeğe de dilim varmıyor ama-
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!"
dediği gibi, kabahatin çoğu bizdeymiş hakkaten de..
!

saygı, sevgi, selamlarımı iletiyorum.
kardeşin Vahit
--------------------------------------------

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202172123731801&set=a.10201390570593461.1073741825.1450178814&type=1&theater
Hem bloğumdamda,hem deFacebook ta yayınladm Vahit kardeşim.Selamlar.
--------------------------------------------------
Raşit abim, 
kim ne derse desin çoğumuza çok şeyler kattığın kesin... -belki- benim gibi düşünmesen de, benim de yaşamama 'izin' verdiğin için. sağol demokrat anlayışın için. sağol 'insan' olduğun için. sağol varol. 
-gönderdiklerimin yayımlanmış olmasının şımarıklığı değil bu sevgi gösterisi sadece. "Raşit abinin" bendeki sürecinin bir yansımasıdır olsa olsa...
saygı, sevgiyle...
kardeşin Vahit
Teşekkürler Vahit kardeşim? Bu yazışmayı bloğuma koyabilir miyim,ilkiyle birlikte.
Bir de senden karikatür okulu nostalji sergimiz için politik olmayan bir karikatür rica edebilir miyim. \Biliyorsun ben politika dışı karikatür haberleri  yapıyorum okul esprisinde. \Seni seviyorum duruşunu, espiri anlayışını da çok seviyorum.Selamlar.

nasıl istersen Raşit abi, yayımlayabilirsin tabiki... 
sana bir politik olmayan bir karikatür bakayım abi, nadirdir ama yoksa da çizerim bir tane.. az zaman tanı... 
hakkımdaki düşüncelerin için sağol, kimine fazla, kimine az gelse de doğru bildiğimi ifade etmeye çalışıyorum... 
içtenliğin, doğruluğun, olduğun gibiliğin ve güler yüzlülüğünle ben de seni seviyor ve saygı duyuyorum. sen bizim bi tane Raşit abimizsin...
kardeşin
---------------------------
Raşit abi, 
facebook, twitter vs. gibi ağları takip etmiyorum. bu benim, içinden geçtiğimiz şu zamanda tercihim. ama "yazışma"yı face'inde herkese açık ortamda gördüm.
"yayımlama gereği" duyduğun, 
bunun için "senden küçük bile olsa, izin isteme inceliğini gösterdiğin, daha doğrusu uygar davranış dersi verdiğin", 
daha önce sana yazdığım gibi; " hiç hesapsız, olduğun gibi, içtenlikle" yayımlama dürüstlüğünü gösterdiğin için
bir kez daha sağol varol...

bir değil, çeşitli zamanlara ait bir kaç karikatüre ulaştım arşivimden. seçersin bi zahmet. ya da hepsi senin. teklifsiz, telifsiz... istediğin zaman, istediğin süre ve istediklerini kullan abicim...
bu kardeşin gözden ırak kalsa da, her daim yanındadır.  
saygı, sevgiler


Hepimizin hocası Semih Balcıoğlu çalışman ile bu faslı kapatalım.Onun talebeleri bizler büyük bir aileyiz.
Selamlar sevgiler Vahit kardeşim.
Hiç yorum yok: