11 Eylül 2008 Perşembe

ZEHİR HAFİYELİK !...

ZEHİR HAFİYELİK
15 Eylül pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Karikatür ve Mizah müzemizde bir jüri toplantısı var. Biletımi aldım, pazar günü gündüz yolculuğu ile İstanbul'a gideceğim. 45 yılı aşkın bir süredir karikatür çiziyorum ve de izliyorum. Ben de bir kaç yıldır internet kuşu oldum. İzlemediğim site yok gibi, ama yine de içimde bir telaş var. Bakalım bu defa da gözümden benzer karikatür kaçacak mı? Bu işin sonu yok ki. Bence hüner benzer karikatürü bulup çıkarmak değil, bence bizlere yakışan bilerek benzer karikatür çizmemektir. Burada hata gözden kaçıran jürinin değil, bilerek onu çizme yanlışını yapanındır. Onun dışında tabiki biribirine benzeyen karikatür olabilir ve gözden kaçabilir. Yine de içim pır pır ediyor. İnşallah gözümden bir yanış kaçmaz. Kendimi HABABAM SINIFI nın kül yutmaz zehir hafiye hocası gibi hissediyorum..Yok bu karikatür kopya olabilir mi?, yok bu acaba bir fotokopi mi? Bence bunlar çizen arkadaşlar tarafındandüşünülmeli. Altına imza atıyorlar, sorumluluk alıyorlar. Benim görevim o an oraya gelmiş karikatürlerin içinden kendi gönlümce seçim yapmak olmalı.

Bir kurum bir yarışma düzenliyor ve bir jüri belirliyor. Jüri ilan ediliyor, yarışmacılar şartnameyi ve jüriyi inceliyor. Bir arkadaşımı biliyorum yıllar önce bana” Jüride şu isim var be onun tarafsızlığına inanmıyorum ve o var diye o yarışmaya katılmıyorum. ”derdi. Ben böyle bir şeyin olabileceğine inanmamakla beraber fikrine saygı duyarım. Eğer jüri listesini görüp yarışmaya katıldıysak çıkan sonuca saygı duymamız gerek bence. Çok sayıda jüri üyeliklerinde bulundum, bunun böyle kabul edilmesi gerektiğini inanıyorum. Peki, jüriler doğru mu seçiliyor? Bir yasası, bir şartnamesi şu an yok. Bunu geliştirmek gerek, tartışmak gerek. Bu iş, şu an tamamen yarışmayı düzenleyen kuruma kalıyor, o kurum da kendine yakın birkaç arkadaştan ya da dernekten yardım alıyor. Dernek bu konuda çalışmalar yapıp bir program belirleyebilir. Bir tüzük yapabilir/mi?
Bir başka çözüm de şöyle olabilir belki: Nasıl çiftler evlenmeden önce isimler ve niyetler askıya çıkıyorsa yarışma sonuçları / Ödüller saklı kalmak şartıyla / Bir aylık bir süre beklenir, bu sırada itirazlar belirlenir. Bir olay varsa ve bu durum jürinin yeni ortak kararıyla doğrulanırsa, yani jüri ikna olursa ödül geri alınıp sıralama kaydırılabilir. Tabi bu şartnamede önceden belirtilmek kaydıyla olur./ Düşünün bu durum ne kadar aşağılayıcı, acı verici ve bütün taraflar için zor bir durum./
Eğer şartları bilerek yarışmaya katıldıysak çıkan sonuca katlanalım ve saygılı olalım. Ben bilerek kimseye torpil yapmadım, hiçbir jüri üyesinin de yapacağına inanmam, jüri de yedi üye varsa, yedisi de aynı değerdedir hiç biri virgülle bile tenzih edilemez. Bu bir takım, ekip işidir, birlikte kader birliği yapmaktır. Hata varsa hepimizindir. Hiç hata olmaz mı? Olur tabi ki. Bu bir spordur, sonunda ölüm yok. Amaç karikatür sanatına hizmet, sanatçıları kaynaştırmak..Dünya kupası finalinde bile sayılmayan nizami goller oluyor, yada olmağı halde gol sayılan pozisyonlar oluyor Görevimiz hataları en aza indirmek olmalı. Eğer baştan kabul edip katıldıysak çıkan her sonuca saygı duyulmalı, hiç bir jüri üyesi diğerinden ayrı tutulmamalı. Jüri çalışmaları öyle kolay geçmiyor, Amacım kimseyi üzmek değil, birlikte en doğruyu bulmak ve karşılıklı sevgi ve saygı içinde karikatür sanatımıza hizmet etmek arzusudur. Tabi bunları yaparken de yapıcı eleştirilere ihtiyaç vardır..Hepimizin niyeti hizmet etmektir.
Raşit YAKALI

Hiç yorum yok: