9 Aralık 2009 Çarşamba

TÜRKİYE GAZETECİLİK BAŞARI ÖDÜLLERİ

TÜRKİYE GAZETECİLİK BAŞARI ÖDÜLLERİ
Cemiyetimizce düzenlenen “Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri ” bu yıl 15 Aralık 2008 ve 15 Aralık 2009
( Dahil) günleri arasında gazete, dergi, ajans bülteni, televizyon, radyo ve internet haber sitelerinde yayınlanan yapıtlara verilecektir. Dizi eserlerde yazının başlangıç günü dikkate alınır..
Ödüller aşağıdaki dallara göre belirlenmiştir.
BASIN
A ) Haber ;Siyasal, Ekonomi, Çevre- Eğitim-Sağlık (Toplum Ödülü), Kültür-Sanat, Magazin , Spor
B) Köşe Yazısı, C) Araştırma (Tek ya da Seri), D) Röportaj-Söyleşi E) Spor: Köşe Yazısı, F) Sayfa Düzeni: a) Birinci Sayfa Düzeni, b) İç Sayfa Düzeni, c) Spor Sayfası Düzeni G) Karikatür “Seri-Bant dahil”, H) Fotoğraf
TELEVİZYON
a) Televizyon Haber b) Haber Program c) Belgesel d) Kültür-Sanat, Magazin Programı e) Spor Programı f) Kamera Çalışması.
RADYO
a) Radyo Haber Program
İNTERNET GAZETECİLİĞİ
Bu dalda haber sitesinin düzenlenmesi, kullanım kolaylığı, görselliği ve içerik zenginliği başlıca değerlendirme ölçütleridir.
Yönetmeliğe göre ödüller Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyelerine, Sarı Basın kartı taşıyan gazetecilere, bir yayın organında ilgili yasaya göre düzenlenmiş sözleşme hükümleri ile çalıştıklarını sözleşmelerinin sürdüğünü yayın organı yetkilisinin onayı ile belgeleyen ve Sarı Basın kartı taşımayan gazetecilere açıktır.
Adaylar bir başka basın kuruluşu tarafından ödüllendirilmiş eserleri ile Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerine katılamazlar.
Her aday Türkiye Gazetecilik Başarı Ödüllerine bir dalda ve bir eserle katılabilir ya da önerilebilir. Kendi eserini öneren aday bir ekip içinde de görev yapmışsa ekip dışı tutulur.
Ekip çalışmaları için başvurularda ekibin tüm elemanlarının başvuruyu imzalamaları zorunludur.
Ödüllere adaylık:
a) Kişisel başvuruyla,
b) Çalıştığı kuruluş ya da kurumun yayın sorumlularının önerisiyle,
c) Ön Seçici Kurul’un belirlemesiyle,gerçekleşir.
Ödüle aday eserlerin en geç 8 Ocak 2010 Cuma günü saat 17.00 ye kadar Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliğine adayın kısa bir özgeçmişi ve vesikalık bir fotoğrafı ile birlikte Basın için 5 adet, (Bir asıl 4 fotokopi), Radyo için 5 adet CD-DVD formatında ses kaydı, Televizyon için 5 adet CD ya da DVD formatında görüntü, İnternet katılımcıları için Haber Sitesinin bir günlük yayınının disket ya da CD olarak ulaştırılması ayrıca yazıcıdan alınan 5 kopyasının eklenmiş olması zorunludur.
Radyo ve televizyon dallarında yayının gün ve saatini belirten yetkili yazısı eklenmiş olmalıdır.,
Yönetmeliğe uygun olmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Ayrıntılı bilgi Cemiyetimiz merkezinden ve www.tgc.org.tr internet adresinden alınabilir.

Hiç yorum yok: