30 Ekim 2007 Salı

Yarışma başlııyoooooor.!...

Her ay bir KONU bir YARIŞMA.
Kasım ayının konusu:

İNEK ve ÇEVRE BİLİNCİ
Bu sayfalarda nasıl bir yol izleyeceğimi ben de tam olarak bilmiyorum. 1980-1992 yılları arasında “Çarşaf” dergisindeki “Karikatür Okulu” nu yönetirken; “HAFTANIN KONUSU “ diye bir bölüm yapmıştık. Bir konumuz oluyor ve hepimiz o konu ile ilgili eskizler çiziyor, sonra da aramızda yaptığımız bir değerlendirme ile ilk üçü seçiyor, onlara küçük hediyeler veriyorduk. Bu şekilde eleştirilerimizi de yapıp, birbirimizden bir şeyler öğreniyorduk.İşte bu sayfalarımızda da aynı şeyleri yapalım diye düşündüm.
Her ay bir konu bulalım, o konuda yoğunlaşıp bilgilerimizi bir birimize aktarıp hem eğlenelim, hem de öğrenelim. Bu bir köşemiz olsun. Sizler de bana öneri yapabilirsiniz. Önemli olan, sayfamızın soluk alıp vermesi, yaşaması...
Aramızda bir jüri oluşturalım ve bu ayın ödülleri de şimdilik benim ilk on kişiye imzalayacağım kitaplarım olsun.
Beğendiniz mi?.
”-Neden inek konusu oldu?” derseniz, şöyle oldu:
Ustam Semih Balcıoğlu’nun ölümünün birinci yıldönümünde Eskişehir’de düzenlenen sergi ve anma programında ailesi adına bir mektup okumam için Yengem Emel Balcıoğlu beni Nişantaş’ındaki evine çağırdı. Metro ile Osmanbey’e, oradan da yürüyerek Nişantaşı’na giderken; yolda bir ineğe çarptım. ”Pardon.!.. “ dedim ama inek cevap vermedi. Aaa o ne?.. Bu, maket bir inek. Onun için cevap veremedi. Özür dilerken alttaki yazıyı okudum. Olay kafama dank etti.
Aylar önce Şişli Belediyesi önderliğinde, çevre bilincini kavratmak için bir kampanya başlatılmıştı. Gazetelerde göz ucu ile okumuştum. Önemsememişim demek ki.
(Bu konuda bilgi almak isteyenler: 0212 247 35 14 Nolu telefondan alabilir. Kampanya: 1 Ağustos-31 Ekim 2007 tarihleri arasında gerçekleşti..)
*Bir karikatürist olarak önemsemeliydim.
Ustam bana; ”Sadece gazete üst başlıklarıyla yetinme, olayı derinlemesine incele, bilgi sahibi ol sonra çizgi ile yorumunu yap!.” derdi.
İşte bunu anlatmaya çalışıyordu demek ki.
***/ Ustamın bana dediklerini sık sık sizlerle bu sayfada paylaşmak istiyorum. Nur içinde yatsın./**
Dikkat ettim kampanya bugün de bitiyor. Son günü yakalayabildim.
Bir konu var, o da; İNEK VE DE ÇEVRE BİLİNCİ.
İki günümü verdim, daha önce göremediğim inek heykellerinin izini sürdüm. Bir bölümünü tespit edebildim. ..Yüzlerce konu bulunmuş, esprilerle süslenmiş. İnanıyorum ki daha yüzlerce espri bulunabilir.
İnek çok verimli bir hayvan.. Fransa'da onunla ilgili yıllardır bir festival yapılıyor, inek konulu binlerce karikatür sergileniyor. Ben de Kamil Yavuz arkadaşımla o festivale katılmıştım. JUST LA MARTEL’deki festivali ayrıca sizlere anlatacağım. Daha geçen hafta çizerimiz Sema Ündeğer orada sakatlanıp ayağını kırmadı mı ?../ Kendisine tekrar geçmiş olsun./
*** ”-Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her çizerin bir yorum tarzı vardır.” diyelim ve çizgilerinizi bekleyelim.
Çizgileriniz 300 dp olsun..
Sizlerden tek ricam, her konunun “ETİK KURALLAR İÇİNDE” işlenmesi olacaktır. Sayfamız, Basın Ahlak Yasalarına aynen uyar.
Zaten yaptıklarımız hep okul esprisi içinde olacaktır.
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Hakkımda bilgi edinmek isteyenler, www.rasityakali.com da misafirim olabilirler.
Raşit YAKALI

Hiç yorum yok: