17 Aralık 2010 Cuma

VEHBİ ALTUNÇUL' DAN " DÜŞÜNMECE" SERGİSİ.


Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Vehbi Altunçul’un “Düşünmece” adlı karikatür sergisinin açılışı İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Giriş Katı orta alan da gerçekleştirildi.
Açılışa; İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökçen, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yeşilay Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yusuf Kürkçüoğlu ve Dr. Levent Saraç ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. Uluslararası Karikatür Sanatçısı olan Doç. Dr. Vehbi Altunçul, ziyaretçilere karikatürlerin hikâyelerini de anlattı.

Vehbi Altunçul, Karikatürcüler Derneği üyesi bir sanatçı olarak, Ulusal ve uluslararası birçok karikatür yarışmasına katıldı. Ulusal ve uluslararası ödüller aldı. Tayvan'da düzenlenen Uluslararası Courage karikatür yarışmasında (1999) derece aldı. Türkiye'de düzenlenen Ulusal Nehar Tüblek Karikatür yarışmasında (1999) özel ödül ile ödüllendirildi.
FECO (Federation of Caartoonist Organizations) Sanatçı Albümünde karikatürleri ve özgeçmişi yayınlandı (2002 - ROMANYA). Çevre karikatürü YUGOSLAVYA’da ödül aldı ve ödül töreni ile festivale katılmak üzere davet edildi (2002 - YUGOSLAAVYA).
Eserleri ulusal ve uluslararası 11 ayrı karikatür albümünde yer aldı. Ayrıca Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik, Pet Life, Pet Wide, Star Life, Amele, Hakem Dünyası, Küheylan, Yeşilay, Kampus, Performans, Cem, Kelaynak, Hayvancılık Dünyası, Ekspres, İ.V.H.O Dergi, Kampus, Zoom, Köprü, Günaydın Gazetesi, Fatih Gazetesi, Retina, Atkolik, Zoom, Kadıköy Gazetesi, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Medcal Medicine Dergisi'nde Karikatür Bulmaca ve yazıları yayımlanmaktadır. Ayrıca onu aşkın derginin yayın kurulunda görev yapmaktadır.
Birincisi 1993 yılında İstanbul Üniversitesi'nin sanatsal etkinlikleri çerçevesinde, ikincisi 1994 yılında Avcılar Belediyesinin Kültür Şöleni'nde, üçüncüsü 1997 yılında Zeytinburnu Lions Kulübü'nün konuğu olarak, dördüncüsü 1999 yılında Çorlu Rotary Kulübü'nün davetlisi olarak (sokak hayvanlarına barınak sağlamak amacıyla), beşincisi 2007'de İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Tıp Tarihi Müzesi'nde kişisel karikatür sergileri açmıştır. 2008 Şubatı'nda Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu'nda kişisel sergi açmak üzere karikatürler teslim adilmiştir. Ayrıca çeşitli konular içeren karikatürleri birçok karma sergi ve etkinliklerde yer aldı. Hiç yorum yok: