10 Ocak 2008 Perşembe

RAŞİT YAKALI İLE DAHA ÖNCE SULTAN ÖZCAN TARAFINDAN YAPILMIŞ BİR RÖPORTAJ
-Karikatür nedir ve neden karikatür?

_Aşkın tarifi de karikatürün tarifi de değişik şekillerde yapılıyor.Bu tariflerin hepsi de doğru.Ben karikatürü “GÜLEN DÜŞÜNCE” olarak kabul ediyorum..Neden karikatür ? sorusunun cevabı ise : Bir yazıyı sonuna kadar okumadan bir şey anlayamayız. Karikatür öyle değil.Bir bakışta karikatür hakkında bir fikrimiz oluşuverir.Bunun için bir kıvılcım anı kadar bir zaman yeterli oluyor. Karikatür duygu ve düşüncelerimizi en kısa yoldan anlatan bir sanat dalı olduğu için karikatür diyorum
.
-Kendi çizginizi nasıl oluşturdunuz?
-Ustalarımı izleyerek, devamlı karikatür düşünüp, onunla yatıp kalkarak.
-Büyükler ve küçükler tarafından çok sevilen bir sanatçısınız. Bu sevgiyi nasıl kazandınız?

-Teşekkür ederim. Ben de büyüklerimi sayar, küçüklerimi çok severim. Her şey karşılıklı saygı ve sevgi ile oluşuyor.
-Sizde günümüzde çok az rastlanan,öğretmeyi seven verici bir kimliğiniz var. Bunu bize biraz açıklar mısınız?

-Tabi … Ben bir köy öğretmeniydim. Karikatürist olmak istiyordum ama nasıl olunur bilemiyordum. Mektupla ustalardan yardım istedim. Ömür boyu usta bellediğim sayın hocam Semih Balcıoğlu bana çok yardımcı oldu. O tarihte yani 40 yıl önce kendi kendime söz verdim. Hep o sözümü tutuyorum. Gördüğüm yardımı becerebildiğim kadar ben de aynı yardımı benden isteyenlere bende ulaştırmaya çalışıyorum.Bunu yaptığım işten zevk alarak ve görev olarak yapıyorum.
-Topluma iletmek istediğiniz mesajınız var mı?
-Tabii var olmaz mı? Her çizdiğim ve altına imza attığım karikatürümle bunu her gün yapıyorum, yani her karikatürümü bir mesaj iletmek için çiziyorum.Her sanatçının ilk görevi bu olmalı.

-Genç kuşak çizerlerine vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
-Önce iyi bir desen bilgisine ihtiyaçları var.Bunun için anatomi çalışmaları şart. Bol bol desen çizip çok okumaları gerekli. Karikatürün basit bir sanat dalı olmadığı bilincine varmalılar. İyi çizilmiş karikatürleri dikkatle inceleyip ezberlemeliler. Çizdiklerini usta çizerlere gösterip eleştiri alsınlar. Bir karikatürist her konuyu uzmanı kadar olmasa da çok iyi bilmek zorunda. Kısaca sı karikatür sanatı büyük uğraş isteyen bir sanat dalı. Diğer sanat dalları gibi.
-Başarıya nasıl ulaştınız?.
-Bazı başarılarım olduysa , bunu yukarıda belirttiğim konulara elimden geldiğince ben de uygulamaya çalışmama borçluyum . Daha çok uygulayabilseydim başarım daha da artardı. Ne ekersen onu biçiyorsun. Tabii biraz da kabiliyet işi..
-Çarşaf Karikatür Okulunu kurdunuz yönettiniz . Buradan bir çok başarılı öğrenciler yetiştirdiniz. ---Karikatüre gönül veren arkadaşlara neler öneriyorsunuz?.

-Önerileri yukarıda saymıştım. Bunlara bazı şeyler de ekleye biliriz. Genç kardeşlerimiz kendilerine bir örnek çizer bulup onun yolunda giderlerse faydalı olur.Bu usta onların kendi sitillerine yakın biri olmalı tabi. Eleştiri almaktan korkmasınlar. Bıkmadan usanmadan çalışmak ,okumak araştırıp sorgulamak tek yol..

Not. http://www.rasityakali.com/ sitemde karikatür okulum devam ediyor ,Oradan benimle de temasa geçmek mümkün.
Karikatürcüler derneği de 021251360 61 (Yerebetan sanıcı çıkışı-Sultanahmet İst),
Karikatür ve Mizah müzesi de 0212 521 12 64 Müze yöneticisi Erdoğan Bozok.(Saraçhane Bozdoğan kemeri bitişiği Kovacılar sokak Atatürk Bulvarı. No: 12-İst. ).
Diğer meslektaşlarım da sizlere yardıma hazır.


Hiç yorum yok: